Losowe zdjęcie

pa130060
Image Detail

Ankieta

Jaki lubisz przedmiot?
 

Patron naszej szkoły

PDF Drukuj
niedziela, 13 maja 2012 11:54

 

Stanisław Staszic

Stanisław Staszic został wybrany na patrona naszej szkoły, ponieważ jest związany z powiatem hrubieszowskim w specjalny sposób. W Jarosławcu mieści się wiele pamiątek po Staszicu: np. Biblioteka, spichlerz, leśniczówka.

Zasługi Staszica dla Polski i Polaków są nieprzemijalne. Wskazanie „Być narodowi użytecznym”, któremu podporządkował swoje życie jest drogowskazem po wszystkie czasy dla nas i następnych pokoleń. Stanisław Staszic jest dla nas również wzorem cnót i wytrwałości. W całym okresie swego życia nie załamywał się spotykając na swojej drodze klęski, ale też nie wywyższał w okresach powodzeń. Wszystko, co zdziałał zawdzięczał swej pracy, wytrwałości i postawie. Jego głębokie chrześcijaństwo determinowało kierunek działań, a wytrwałość, umiejętność dostrzegania wszelkich korzystnych okoliczności i właściwego wykorzystywania czasu umożliwiały realizację zamiarów. To wszystko ukazuje wyraźnie rolę Stanisława Staszica, jako patrona szkół. Jego postawę może przyjąć każdy z nas. Liczna rzesza osób w pełni popierająca aktywność Stanisława Staszica podejmuje działania nie tylko po to by przybliżyć jego aktywność, ale po to, aby ją kontynuować. Zauważajmy my uczniowie jak wiele Staszic zrobił w kierunku naszej edukacji i przekazujmy tą wiedze tym, którzy nie zauważają jego poświęcenia.

Ze szkolnictwem był związany całe życie i dla szkolnictwa w najważniejszym stopniu pracował obok innej wielostronnej działalności. Uznawał konieczność zajęcia się w skali powszechnej wychowaniem młodzieży, czemu dał wyraz w stwierdzeniu: „Zawsze takie Rzeczpospolite będą, jakie ich młodzieży wychowanie.” Gorąco poparł działalności Komisji Edukacji i reformy dotyczące systemu oświaty. Jesteśmy świadomi wielkości jego dzieła stąd też wiele szkół nazwano imieniem Staszica po to, by młodzież szukała wzorców umiłowania ojczyzny i służby dla niej. Te i wiele innych działań poświęconych szkolnictwu wyraźnie udowadnia, że skromny ksiądz Stanisław Staszic był budowniczym fundamentów, na którym opiera się współczesny system edukacyjny.

Staszic ujawniał w sobie talenty literackie, pisał dzieła i rozprawy. W 1815roku Staszic napisał zbiór rozpraw „O ziemiorodztwie Karpatów” oraz „Uwagi na temat życia Jana Zamoyskiego”.

Był założycielem Towarzystwa Rolniczego. Sprawy szkolnictwa zajmowały sporo miejsca w Statucie Towarzystwa. Szkoły były włączone do sieci organizacji szkolnej Królestwa. Budowę szkół Staszic wysunął jako jedną z pierwszych zasad Towarzystwa.

Imię Stanisława Staszica nadano naszemu gimnazjum oficjalnie 13 października 2004 roku. Szkoła po nadaniu imienia otrzymała pamiątkowy sztandar, który jest wykorzystywany do różnych apeli i przy różnych uroczystościach państwowych, oraz tablicę umieszczoną na przedniej ścianie szkoły. Gimnazjum ma hymn poświęcony osobie Stanisława Staszica.

Mottem naszego gimnazjum są słowa Staszica „ Niechaj młodzież przywyknie szanować: pracę, naukę i cnotę”. Stanisław Staszic w swym życiu bardzo sobie cenił te trzy wielkości. Był założycielem wielu szkół w Polsce, edukacji poświęcił ogromną część swojego życia. Pragną, aby młodzież dążyła do celu swego życia właśnie przez naukę. Uczniowie naszego gimnazjum wypełniają sumiennie swoją naukę poprzez startowanie w wielu konkursach o różnej tematyce są to konkursy przedmiotowe jak i konkursy poświęcone patronowi szkoły.

Wystawiony został także pomnik ku czci Staszica, przy którym jak przystaje na przedstawicieli Staszicowskiej szkoły organizujemy apele poświęcone naszemu patronowi.

 
free pokereverest poker revie

Logo szkoły

logo

Aktualny czas

Szkoła bez przemocy

 

Bierzemy udział w tym programie!!!

Informacje dla rodziców

 

Informacje dla rodziców naszej szkoły

Kogo gościmy:

Naszą witrynę przegląda teraz 10 gości