Losowe zdjęcie

wigilia11 7
Image Detail

Ankieta

Jaki lubisz przedmiot?
 

Nasi w Ameryce

PDF Drukuj
Wpisany przez Ewa Zarek   
środa, 03 kwietnia 2019 18:36

30 marca przy krzyżu i tablicy upamiętniającej wydarzenia z 1944 r. odbyły się zorganizowane przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość Koło Rejonowe w Mirczu uroczystości poświęcone 75. rocznicy pacyfikacji wsi Ameryka, Łasków, Smoligów i Olszynka. Poprzedził je Bieg Pamięci. Brali w nich udział uczniowie naszej szkoły: Dominika Zielińska, Karolina Bogucka i Konrad Koszel, którzy reprezentowali poczet sztandarowy Koła Rejonowego AK Uchanie.
27 marca 1944 roku doszło do największej bitwy partyzanckiej w powiecie hrubieszowskim. Oddziały Armii Krajowej pod dowództwem Stefana Kwaśniewskiego stanęły do nierównej walki z dwoma tysiącami żołnierzy okupanta. Tego dnia niemieckie wojska otoczyły wsie, a w walkach poległo ponad 200 osób. Partyzanci nie spodziewali się, że będą mieli tak groźnego przeciwnika. Walczyli do ostatniej kropli krwi, chociaż z góry było wiadomo, że są skazani na unicestwienie. Ciała poległych zostały złożone we wspólnej mogile przy drodze w miejscowości Ameryka.

Nasi w Ameryce

Nasi w Ameryce

 


 
free pokereverest poker revie

Logo szkoły

logo

Aktualny czas

Szkoła bez przemocy

 

Bierzemy udział w tym programie!!!

Informacje dla rodziców

 

Informacje dla rodziców naszej szkoły

Kogo gościmy:

Naszą witrynę przegląda teraz 9 gości