Losowe zdjęcie

edukacja 11
Image Detail

Ankieta

Jaki lubisz przedmiot?
 

Do Bondyrza na lekcję historii

PDF Drukuj
Wpisany przez Ewa Zarek   
wtorek, 11 czerwca 2019 15:04

7 czerwca 2019 r. uczniowie z naszej gminy odwiedzili nowo odremontowane Muzeum Historyczne Inspektoratu Zamojskiego AK im. Stanisława Prusa ps. „Adam” - dowódcy 9 Pułku Piechoty AK Ziemi Zamojskiej w Bondyrzu. Jest to wieś w gminie Adamów malowniczo położona w dolinie Wieprza.

Wycieczka, w której uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Uchaniach oraz Gimnazjum im. ks. Stanisława Staszica w Uchaniach z siedzibą w Jarosławcu, była możliwa dzięki uprzejmości sekretarza gminy pana Szymona Patkowskiego.

Na miejscu czekał na nas syn założyciela muzeum, a obecnie Kustosz Muzeum – Pan Edmund Sitek, który był naszym przewodnikiem. Obecnie muzeum i wszystkie zbiory znajdują się w wyremontowanym budynku, wszystko jest pięknie wyeksponowane i stanowi wspaniałą izbę na lekcję historii lat 1939 - 1953, gdzie zaprezentowane zostały eksponaty dokumentujące działalność żołnierzy AK na terenie Zamojszczyzny, ich walkę z niemieckim okupantem i władzą komunistyczną.

Wycieczka była bardzo udana i przyniosła uczniom wiele wrażeń i korzyści, gdyż zgromadzono tu dużą grupę obiektów. Wśród ponad dwustu muzealiów tj. broni białej, broni palnej, zbiorów artyleryjskich, mundurów i sprzętów liturgicznych, znajdują się także archiwalia – około 800 zdjęć i dokumentów. Istnieje również możliwość wyświetlania filmów historycznych w muzealnej sali kinowej.

Dzięki wizycie w muzeum uczniowie mogli wziąć udział w wyjątkowej lekcji historii oraz poznać miejsce pielęgnujące etos Armii Krajowej i mogące poszczycić się cennymi walorami muzealnymi i historycznymi. Wyjazd ten był okazją do krzewienia postaw patriotycznych.

 

Bondyrz 2019

Bondyrz 2019

Bondyrz 2019

Bondyrz 2019

Bondyrz 2019

Bondyrz 2019


 
free pokereverest poker revie

Logo szkoły

logo

Aktualny czas

Szkoła bez przemocy

 

Bierzemy udział w tym programie!!!

Informacje dla rodziców

 

Informacje dla rodziców naszej szkoły

Kogo gościmy:

Naszą witrynę przegląda teraz 5 gości